כתבות

יובש בעין לרוב איננו מצב מסוכן. עם זאת הוא עשוי לגרום לתחושת חוסר נוחות ולהפרעה בתפקוד היומיומי.

מה גורם לתופעה? בעין בריאה ישנן בלוטות המפרישות שומנים לצד בלוטות דמעות המפרישות נוזל. הנוזל מרטיב את פני שטח העין והשומן מייצר קרום שומני על-פני הנוזל המגן עליו מפני התאיידות.במצב של תפקוד לא תקין באחת מקבוצות הבלוטות הללו, והתוצאה היא: יובש בעין.

אדם הסובל מיובש בעיניים יחוש כאילו נמצא בעיניו גוף זר, הוא ירגיש רצון לשפשף אותן, צריבה, עייפות, אדמומיות ולעיתים גם הפרשת יתר של דמעות. באופן פרדוכסלי, הפרשה לא תקינה של הרכיב, המיימי – תגרום לבלוטת הדמעות להפריש יותר דמעות והבעיה עדיין תהיה מוגדרת כיובש.

תנאים חיצוניים כמו אקלים, חימום או קירור הבית, המשרד או המכונית באמצעות מזגני אוויר, מחסור בלחות, משבי רוח וצפייה ממושכת בטלוויזיה או במחשב – מגבירים את בעיית היובש בעין.

יריב בר-און,אופטמטריסט מומחה לעדשות מגע מסביר: "הגורם האקלימי משפיע על היובש בעין. מצד אחד, תנורים ואמצעי חימום כמו מזגנים גורמים לייבוש האוויר וליבוש העין. מצד שני, טמפרטורה חמה בקיץ גורמת אף היא ליובש בעין".

בר- און מדגיש כי יובש בעיניים הינו במקרים רבים פונקציה של גיל, מחלת עיניים, אלרגיות, שימוש בתרופות, מחסור בויטמין A, תנאים חיצוניים או הרכבת עדשות מגע. בנוסף מציין בר-אור: "יובש בעיניים יכול לנבוע מאיכות וכמות הדמעת. תפקיד הדמעת הוא להגן על הקרנית ולשפר את מערכות הראייה.פגיעה באיכות או בעיה של מיעוט דמעות, תגרום להיווצרות יובש בעיניים".

בתחושה המטרידה בעין ניתן לטפל באמצעות טיפות עיניים המוסיפות לחות ומשמשות מעין תחליפי דמעות. כמו כן, הרכבת עדשות מגע רכות עם מרכיב לחות מוגבר עשויה להקל על תחושת היובש. "ישנן טיפות עיניים המציעות טיפול נקודתי בבעיה" אומר בר-און "אפשרי גם השימוש בעדשות מגע המונע את בעיית היובש.כאשר הדמעת תקינה ואין בעיה של איכות או כמות הדמעות, עדשות המגע משמשות כמגן על הקרנית".

לדברי יריב בר- און מרכיבי עדשות המגע, בעיקר עדשות מגע רכות, החשים תחושת יובש בעין, ממהרים להשתמש בתחליפי דמעות, ללא כלצורך. "חלק מהאנשים המרכיבים עדשות מגע מתלוננים על יובש בעיניים, והם חושבים בטעות שתכשירים המשמשים כתחליפי דמעות יפתרו את הבעיה. לא כך הוא"  הוא מדגיש "יובש בעיניים אצל מרכיבי עדשות מגע הוא לרוב תוצאה של אי-התאמה, כלומר על האדם להשתמש בעדשות מגע אחרות. במילים אחרות, הפונקציה של התאמת עדשות מגע לאדם, לסביבת עבודתו ותחזוקתן היא קריטית להיווצרות או מניעת היובש".

מה עוד ניתן לעשות? מומלץ להרכיב משקפי שמש המגנים על העין מפני חום הגורם ליובש, כדאי להקפיד על תזונה נכונה, רצוי להרכיב עדשות מגע רק לפרק הזמן עליו ממליצים האופטומטריסט והיצרן, להתרחק ממזגני חימום המפיצים חום ורוח, ומומלץ גם -לשים לב לאיפור הפנים.