10 עצות לשימוש נכון בעדשות מגע

עדשות המגע מהוות חלופה אטרקטיבית ביותר למשקפי הראייה, בשל האסתטיקה, הנוחות, ושפע הסוגים שהן מציעות (המתאים למבחר צרכים של משתמשים רבים): עדשות יומיות, חודשיות, מולטיפוקל, צילינדר, עדשות צבע ועוד. הודות לפיתוחים טכנולוגיים בתחום, הן עמידות, איכותיות, ונוחות יותר מאי פעם. אם ברצונכם להתחיל להרכיב עדשות מגע, ישנם 10 כללים בסיסיים שעליכם להכיר וליישם, כדי לשמור על תקינותן של העדשות, ועל בריאות העיניים שלכם לטווח הרחוק:

 

  1. לשטוף ידיים לפני השימוש - חשוב להקפיד לנקות היטב את הידיים לפני שניגשים להרכיב את עדשות המגע, כדי למנוע החדרה של בקטריות וזיהומים לעדשה, וכתוצאה מכך, לעיניים שלכם.

 

  1. אופן ההרכבה - גם העדשות וגם העיניים שלכם - עדינות מאוד, לכן פעולת ההרכבה תיעשה בזהירות רבה. את העדשות מניחים בצורה ישרה ומדויקת, בשימוש בכריות האצבעות בלבד. אין לשים עדשות בעזרת הציפורניים, שכן הן עלולות לשרוט את הקרנית ולפגום בעדשה. 

 

  1. שמירה על הסדר - בין אם מדובר בעדשות יומיות, חודשיות או דו שבועיות, תמיד חשוב להקפיד לשים כל עדשה על העין המיועדת לה, ולא להחליף בין ימין לשמאל, כי בתהליך הכנת עדשות המגע שלכם, מתאימים אותן באופן מדויק לנתוני הראיה שלכם, וכן למבנה העין. לעיתים המרשמים אינם זהים בשתי העיניים, ולכל עין מבנה מעט שונה.  

 

  1. זמני הרכבה - כשאתם מרכיבים עדשות מגע, עליכם להקפיד לא לחרוג מזמני ההרכבה שהוגדרו לכם על ידי האופטומטריסט. יחד עם זאת, היו קשובים לתחושות שלכם, כך למשל, אם אתם מרכיבים עדשות המיועדות לשימוש ל-8 שעות, וכבר אחרי 4 שעות אתם מרגישים אי נוחות מסוימת בעיניים, הסירו את העדשות מיד, ופנו למומחה, לברור ובדיקה

 

  1. ניקוי העדשות - את עדשות המגע שלכם עליכם לנקות אך ורק בתמיסת הניקוי או ההשריה המיועדת לכך, ולא באמצעות אף נוזל אחר (כמו מים או רוק). באתר שלנו תמצאו מבחר תמיסות ניקוי המתאימות למגוון סוגי עדשות המגע, ומסייעות לתחזק אותן בקלות ויעילות.

 

  1. עיניים מגורות או דלקתיות - להרכיב עדשות כשיש גירוי או דלקת בעיניים זה אסור, מסוכן ועלול להחמיר את הבעיה. עליכם לגשת לבדיקה אצל מומחה לקבלת טיפול מתאים, לתת לעיניים את הזמן הדרוש להן להחלמה ורק אז לחזור להרכיב עדשות.

 

  1.  עדשות ושינה- כאשר אנו נרדמים עם עדשות המגע על העיניים אנו מסתכנים בהתפתחות של זיהומים וסיבוכים שונים כמו נפיחות, יובש, ובמקרים קיצוניים יותר גם כיב בקרנית, כיוון שהעדשות חוסמות את מעבר החמצן אל הקרנית. חשוב להקפיד להסיר את עדשות המגע לפני השינה, ולתת לעיניים לנוח.

 

  1. עדשות מגע ואיפור - חשוב למנוע ככל שניתן את המגע של העדשות עם מוצרי טיפוח, איפור ומסירי איפור. לשם כך עליכן להרכיב את עדשות המגע לפני שאתן מתחילות להתאפר, ולהסיר אותן לפני שאתן מורידות את האיפור.  

 

  1. מניעת מגע עם מים - הקפידו להסיר את עדשות המגע לפני שאתם נכנסים לים, לבריכה או לאמבטיה, כיוון שהן עלולות לספוג וללכוד בעין את אותם חומרים מזהמים הנמצאים במים (בייחוד בים ובבריכה) ולגרום להיווצרות דלקות וגירויים.  

 

  1. החלפת עדשות - עדשה פגומה היא איננה שמישה, הדבר תקף לכל סוגי עדשות המגע, אך נכון במיוחד עבור עדשות המיועדות לשימוש חוזר במשך תקופה (כמו דו שבועיות או חודשיות). כך למשל אם רכשתם את מארז העדשות הדו שבועיות שלכם לפני 8 ימים, ואחת העדשות נקרעה או התלכלכה בצורה בלתי הפיכה, עליכם להרכיב עדשות חדשות. 

 

המדריך שיצרנו עבורכם, מכיל 10 צעדים שחשוב להקפיד עליהם כאשר משתמשים בעדשות מגע ( ראו גם, מאמר העוסק בהרכבת עדשות מגע בפעם הראשונה), אך ישנו כלל נוסף, שהוא אולי החשוב מכולם: כשיש ספק, אז אין ספק –

בכל שלב בתהליך המעבר לעדשות, ובכלל בתקופת השימוש בהם, כאשר מתעוררות בכם שאלות, ספקות, תהיות - עליכם לגשת מיד להתייעץ עם האופטומטריסט שלכם, ואף להיבדק בעת הצורך.